وبلاگicon
چرا انسان‌ها در زندگی آزمایش می‌شوند؟

کلینیک روح درمانی،آیت‌الله رضا استادی، شب گذشته اول تیرماه طی سخنانی در جلسه تفسیر قرآن کریم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان این که ما در لحظه لحظه زندگی خود در معرض آزمایش و امتحان قرار داریم، اظهار داشت: باید همواره از خدا بخواهیم که ما را در سر این دو راهی‌ها هدایت و راهنمایی کند تا در دنیا و آخرت سربلند باشیم.

وی با اشاره به چرایی انجام امتحان از سوی پروردگار عالم گفت: یک بخش این مسئله به اثرات تربیتی برمی‌گردد که در شب‌های گذشته راجع به آن صحبت شد و عرض کردیم که اگر فردی بداند که خداوند متعال همواره در حال امتحان وی است، هیچگاه از این موضوع غافل نشده و لذا می‌کوشد که در آزمایش‌های الهی سربلند باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به فرازهایی از تفسیر المیزان گفت: مرحوم علامه طباطبایی(ره) در همین باره می‌گوید که اگر انسان‌ها مورد امتحان قرار نگیرند، اساساً هدف الهی محقق نمی‌شود.

وی افزود: در مسایل جامعه ما، معمولاً امتحان از کسی واقع می‌شود که نمی‌داند، ولی با امتحان می‌خواهد بداند و او امتحان می‌شود تا آنچه برایش یا برای دیگران مجهول است، هویدا و معلوم گردد و حال آن که برای خدای متعال، جهل متصور نیست، یعنی خداوند به همه چیز عالم است، اما می‌خواهد که برای فرد و دیگران هم روشن شود که دارای چه وضع و کارنامه‌ای هستند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت که امتحانات بشری نیز همیشه ملازم با جهل و لزوماً برای رفع جهل نیست، چرا که گاهی امتحان صورت می‌گیرد تا خود فرد بداند در چه وضعی قرار دارد.

وی اضافه کرد: گاهی ما انسان‌ها پیش خود فکر می‌کنیم که با چهار تا عبادتی که انجام می‌دهیم، آدم‌های بسیار خوب و بندگان خالصی هستیم، اما خدای متعال، دو تا امتحان برایمان قرار می‌دهد تا به خودمان بفهماند که فلانی‌، تو آن چیزی که می‌گویی و ادعایش را داری نیستی.

آیت الله استادی بیان داشت: گاهی نیز امتحان الهی به خاطر آن است که مشخص شود چرا عده‌ای نزد خداوند دارای جایگاه و مرتبت والایی هستند؛ مثل استادی که در حوزه از شاگردان خود امتحان می‌گیرد تا به بقیه نشان دهد، چرا فلانی از جهت علمی بیشتر مورد عنایت اوست.

وی گفت: در دنیا و برزخ مقاماتی وجود دارد و ما انسان‌ها با همین امتحانات است که درجاتمان مشخص شده و در آن دنیا جایگاه و مرتبت افراد از هم متمایز و مشخص می‌شود.

ایکنا

برچسب ها

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده


  1. یاسمین زهرا : سلام

    طاعات وعباداتتون قبول حق باشه.

    احسنت برشماشکلک


  1. تســــــــــــــنیم : سلام

    ممنون از مطلب مفیدتون.شکلک

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

درباره ما

کلینیک روح درمانی
کلینیک روح درمانی درس اخلاق،تفسیر قرآن و معارف اسلامی ****همانطور جسم بیمار می شود و باید به طبیب مراجعه تا درمان شد روح نیز بیمار می شود و باید به طبیب روح مراجعه نمود تا درمان شد حال برای یک روح سیاه و بیمار دارو و درمان آن نزد علمای اخلاق و بزرگان دین است تا با احادیث و روایات روح بیمار را درمان و او را به سیر و سلوکی الی الله هدایت نمایند در یکی از جلسات استاد فقید آیت الله مجتهدی تهرانی این موضوع مطرح شد و همین امر باعث شد حقیر در سال 85 اقدام به تهیه و چاپ کتابچه چهل حدیث و اینک راه اندازی این وبلاگ نمایم. لذا از شما کاربران عزیز درخواست دارم نظرات و پیشنهادات خود را درج نمایید. امیرمحسن سلطان احمدی http://soltanahmadi.ir