خانه / توصیه های اخلاقی / توصیه های حاج فردوسی برای کسب اشتیاق به سعادت

توصیه های حاج فردوسی برای کسب اشتیاق به سعادت

به گزارش کلینیک روح درمانی،حاج فردوسی محقق حوزه علمیه قم و مولف برنامه تربیتی منهاج فردوسیان شش عامل را از عواملی دانسته که «اشتیاق» را تشدید و آتشِ طلب را در جان مشتاقان،جهت رسیدن به کمال سعادت شعله ور می نماید.

از مهم‌ترین عواملی که اشتیاق را شدید کرده و شور لازم جهت طی مدارج را به جویای کمال و سعادت می‌بخشد، می‌توان به عوامل زیر اشاره نمود:
۱. برنامه‌ی مشخص:
کسانی که برنامه‌ی کامل و جامع و مشخصی دارند،‌ با فراغت خیال و بدون دغدغه، سر بر خط فرمان نهاده و به اجرای دستورات و مراعات فرمان‌های آن برنامه اقدام می‌کنند. چنین افرادی چون دغدغه‌ی یافتن برنامه‌ی کامل و جامع ندارند، نشاط بسیار بالایی در طی مراحل تکامل خواهند داشت. این که مشتاق تکامل بداند که از کجا شروع کرده و به کجا ختم خواهد کرد و اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد، شدتی وصف‌ناشدنی به اشتیاقش در رسیدن به درجات عالیه می‌بخشد.
۲. رفیقان مناسب:
داشتن رفیقانی که همراه و همگام بوده و شور و شوق زیادی در رسیدن به کمال و سعادت از خود نشان می‌دهند، اشتیاق اندک انسان را به شور آورده و منجر به تقویت انگیزه ‌می‌شود. هر جویای کمال در پاره‌ای از مراحل زندگی و بنا به عوامل مختلف درونی و بیرونی، دچار رکودها و سرد شدن‌هایی می‌گردد. در چنین زمان‌هایی، نگاه کردن به رفیقان پرشور، نقش بسیار خوبی در عبور سریع و آسان از آن مرحله‌ی رکود و بازگشت به شور و نشاط عالی برای طی مدارج کمال دارد.
۳. مشاور دانا و دلسوز:
کسانی که در راه رسیدن به کمال و سعادت، از مشاوره‌های پیوسته‌ی مشاوری دانا و دلسوز بهره‌مند هستند، شور و شوق بیشتری نسبت به طی مدارج دارند. البته یافتن چنین مشاوری، دشوار و گاهی اوقات، همراه با هزینه‌هایی مانند مهاجرت است ولی اگر یافت شود، ارزش مهاجرت را دارد. این که جویای کمال، همیشه و در همه حال، پدری مهربان و بینا به حالات خود و آگاه به جوانب مختلف راه را در کنار خودش احساس کند، با دلگرمی و نشاط خاصی به طی مدارج خواهد پرداخت.
۴. آشنایی با بهشت و جهنم:
آشنا بودن با کیفیت و اوصاف دو منزل پیشِ رو، یعنی بهشت و جهنم، نقش بی‌بدیلی در تقویت اراده و ایجاد شور برای مراعات قوانین، جهت رهیدن از جهنم و رسیدن به بهشت دارد. بهترین ابزار برای ایجاد این نشاط، مطالعه‌ی عمیق کتاب «بهشت و جهنم در منهاج فردوسیان»‌ است.
۵. جلسات مناسب:
حضور در مجالسی که متناسب با برنامه‌ی تکاملی است، مانند جلسات منهاج فردوسیان یا پاره‌ای درس‌های اخلاق مفید، عامل دیگری در تقویت اراده و تشدید اشتیاق خواهد بود. البته درس‌های اخلاق رایج، معمولاً آلوده به تعالیم صوفیانه و آموزه‌های قلندرانه از زبان کسانی که لباس روحانیت اصیل به تن دارند، می‌باشد. از این جهت، انتخاب درس اخلاق، اهمیت زیادی دارد تا محتوای آن، در تناقض با برنامه‌ی تکاملی نباشد. که اگر چنین باشد، نه تنها شورآفرین نخواهد بود که بر عکس، موجب افزایش سرگردانی و دور شدن راه خواهد گردید.
۶. دیدن ثمرات:
از دیگر عواملی که اشتیاق را دو چندان می‌کند، دیدن ثمرات روحی و معنوی حرکت است. دیدن خواب‌های خوب، حاصل شدن پاره‌ای مکاشفات روحی و علمی و حل شدن برخی مشکلات زندگی بر اثر مراعات قوانین عملی، اشتیاق جویای کمال را افزایش می‌دهد. البته این گزینه، در دسترس نیست و نمی‌توان آن را به وجود آورد ولی می‌توان با دعا از خدای تعالی، درخواست نمود.

* پایگاه رسمی نظام جامع  تربیتی منهاج فردوسیان

به گزارش کلینیک روح درمانی،حاج فردوسی محقق حوزه علمیه قم و مولف برنامه تربیتی منهاج فردوسیان شش عامل را از عواملی دانسته که «اشتیاق» را تشدید و آتشِ طلب را در جان مشتاقان،جهت رسیدن به کمال سعادت شعله ور می نماید. از مهم‌ترین عواملی که اشتیاق را شدید کرده و شور لازم جهت طی مدارج را به جویای کمال و سعادت می‌بخشد، می‌توان به عوامل زیر اشاره نمود: ۱. برنامه‌ی مشخص: کسانی که برنامه‌ی کامل و جامع و مشخصی دارند،‌ با فراغت خیال و بدون دغدغه، سر بر خط فرمان نهاده و به اجرای دستورات و مراعات فرمان‌های آن برنامه…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.6 ( 2 رای)
0

تلگرام

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme