دسته : توصیه های اخلاقیتاریخ: ۱۳۹۴/۰۶/۰۲
توصیه های آیت الله بهجت در خصوص بهترین ریاضت

به گزارش کلینیک روح درمانی،ریاضت در اصل به معنای تمرین و ورزیده شدن در یک کار است،در برخی از عرفان های کاذب ریاضت را نوعی انجام اعمال سخت و طاقت فرسا به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده می دانند  که بوسیله آن قدرت های ماوراء الطبیعه کسب می کنند.

اما قدرت طلبی، چه مادی، ذهنی و یا روحی در اسلام هدف نیست بلکه ریاضت شرعی چیزی نیست جز اهتمام بیشتر به بندگی خدا و تقوا همان ترک محرمات و انجام دستورات شرعی دین که در قبال خود و خدا و مردم داریم،می باشد که چنین ریاضتی به طبع نفس سرکش ما خوش آیند نمی آید و دنبال راه های دیگر ریاضت و رفتن به مسیرهای انحرافی هستیم.

از این رو در یکی از کلاس های فقه مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت(١۵اردیبهشت١٣٨٨، کلاس فقه، کتاب جهاد) از این عارف سفر کرده در خصوص بهترین ریاضت سوال شده است،که مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله بهجت پاسخ این پرسش را منتشر نموده است.

مرحوم آیت الله بهجت در پاسخ به این پرسش که بهترین ریاضیت چیست؟ چنین پاسخ داده اند که:صوم (روزه) از ریاضات مشروعه است، ماهی سه روز خیلی مؤکد است؛ اول و وسط و آخر [ماه]. همچنین کثرت صلات؛ [در روایت است] حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ به اندازه‌ای [نماز خواند] که پایش متورم شد. معلوم است ریاضات شرعیه، عمل به واجبات و ترک محرمات است.

تهیه و تنظیم:امیرمحسن سلطان احمدی

*مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله بهجت