خانه / درس اخلاق / چهار راهکار استاد شجاعی برای خاموش کردن آتش نفس

چهار راهکار استاد شجاعی برای خاموش کردن آتش نفس

به گزارش کلینیک روح درمانی،استاد محمد شجاعی در سلسله مباحث جلسات خانواده آسمانی چهار راهکار را برای خاموش کردن آتش نفس سرکش بیان نمود که بدین شرح می باشد:

هر کدام از ما، خودمان را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسیم و به بیماری‌های نفسمان بیش از دیگران واقفیم.

اولین قدم: شناخت بیماری

برای رسیدن به قلبی سالم و باطنی انسانی، اولین قدم، شناخت بیماری‌ها و پذیرفتنِ آنهاست. در اینصورت می‌توانیم آتش این بیماری‌ها را در درون خود کنترل نماییم.

دومین قدم: خاموش کردن آتش و جلوگیری از سرایت بیشتر

در مرحله‌ی دوم، علاوه بر اینکه نباید اجازه دهیم این آتش، خودِ ما را بسوزاند، باید کاملاً هوشیارانه مراقبت کنیم تا آتش درونِ ما، دیگران را نیز نسوزاند. بنابراین باید آتش را در درون خود خاموش و سرد نموده و از سرایت آن به دیگران خودداری نماییم.

سومین قدم:شناخت آتش های درون و خاموش کردن آرام به آرام آن

در مرحله‌ی سوم باید بیاموزیم که در طول مدت عمر خود، روز به روز با کسب آگاهی و معرفت، آتش‌های درون خود را شناخته و آنها را آرام آرام سرد نماییم.

چهارمین قدم: کسب مهارت جهت تقویت خود در مقابل آتش دیگران

و در مرحله‌ی آخر باید آنقدر این مهارت را در خود تقویت کرده و خود را خنک نگه‌داریم که دیگران به آسانی قادر به آتش زدن‌ ما نباشند.

کسانی که حقیقتاً از آتش زدن و آتش گرفتن در هراسند، همواره موشکافانه نفس خویش را بررسی می‌کنند تا نکند آتشی در درون شان وجود داشته باشد و آنان از آن بی‌خبر باشند.

براستی چقدر عجیب اند انسانهایی که آتش‌های بسیاری را در نفس خویش جای داده‌اند، اما بسیار راحت و بی‌خیال به زندگی روزمره‌ی خویش می‌پردازند.

طیّ این چهار مرحله، کار ساده‌ای نیست و مستلزم تغذیه‌ی مناسبِ روح، کسب معرفت، خلوت و تمرکز، و تمرین‌ها و مبارزات جدّی است. فراموش نکنیم که وظیفه‌ی تک تک ما، طیّ این چهار مرحله برای خاموش کردنِ این آتش‌هاست و بدون آن هرگز به آرامش نخواهیم رسید.

*منبع و مأخذ: برگرفته از مباحث خانواده آسمانی ، استاد محمد شجاعی

تلگرام

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme