گروه: درس اخلاق
تاریخ: ۸:۲۸ :: ۱۳۹۵/۰۱/۰۸
اهمیت لباس برای سالک در کلام آیت الله کمیلی خراسانی

باید لباس تو طوری باشه که یادآور خدا باشه، یادآور اطاعت خدا و شکر خدا باشه. چون بعضی اونقدر مست مال و مادیات و لباس میشن که اصلا دیگه خدا به نظرشون نمیاد.

به گزارش کلینیک روح درمانی ، آیت الله محمد صالح کمیلی خراسانی در یکی از مباحثشان پیرامون نوع لباس پوشیدن سالکین الی الله بیاناتی ایراد نمودند که در ادامه می آید:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین وصلی الله علی محمد و آله الطاهرین

ای خدا ای لطفت از اندازه بیش     دست لطفت بر همه دلهای ریش
ای دوای درد بی درمان ز تو     ای شفای سینه ی سوزان زتو
بی کسم این بی کسان را دست گیر      بی نوایم ای نوای هر خطیب
من غلط کردم در اول بی شمار      اهرمن را راه دادم در حصار
دل حصار توست مگذارش خراب     آینه قدسست مپسندش کباب
ای خدا این خانه را خود ساختی      خود درو دیوار اون پرداختی
این کجا باشد روا این ظلم من       خانه یزدان مقام اهرمن
خانه هر کس ز تو آباد شد      خانه خود را ببین بر باد شد
یک نظر در کار این ویرانه کن      دشمن خود را برون زین خانه کن

قال صادق علیه السلام : خَلَقَ اللّهُ الْقَلْبَ طاهِرا صافِیا وَجَعَلَ غَداءَهُ الذِّکْرَ وَالْفِکْرَ وَالْهَیْبَهَ وَالتَّعْظیمَ

در کتاب مصباح الشریعه امام صادق علیه السلام فرمودند: خداوند دل هر انسانی رو طاهر و صاف آفریده است و غذای این دل رو یاد او {خدا}، تفکر در امر او{خدا}، و هیبت و خشوع و تعظیم برای جلالت و عظمت پروردگار قرار داده. حالا مراقبت کنیم که دل رو جای دیگر نبریم.

کیفیت لباس پوشیدن

باز در همین کتاب مصباح الشریعه در خصوص کیفیت لباس امام صادق علیه السلام این‌گونه می فرماید: خَیْر لِباسِک مَا لا یَشْغَلُک عَنِ اللَّه تعالی،
فرمودند بهترین لباس تو اون لباسیست که تو رو از یاد خدا مشغول نکند.

حالا بعضی مردا و زنها هستن که به مسئله لباس و ظاهر پوشش خودشون خیلی حساسیت و تقید دارند، مثلا چادر باید که قیمتی باشه، یا چه مدلی باشه، یا لباسی که می خوان برن مثلا برای دید و بازدید باید چه جوری باشه، کفششون چه جور و جورابشون چه جور باشه. این مال اهل دنیاست نه کسی که اهل سلوک است.

پوشش زنان اهل دنیا در بیرون از منزل

زنهایی که اهل دنیا هستند می‌بینید اینقدر که برای رفتن بیرون از منزل خودشونو ترو تمیز و آراسته می‌کنند و لباس میپوشن که حالا میخوان یه جایی برن، ولی تو خونه برای شوهرش اصلا توجه نمی کنه که حالا یه شوهری تو خونه داره که باید براش لباس نو و تمیز بپوشه باید آرایش کنه اصلا توجه نمی کنه. اما وقتی می خواد بره از خونه بیرون چقد مثلا خودشو مقید می‌کنه.

این تمیزی و نظافت و مرتب بودن تا اندازه‌ای اینها خوبه، زینت تا اندازه‌ای خوبه، ولی خب باید رعایت حدود الهی و شرعی بشود.

حالا اگر بخواهیم یک لباس اون چنانی که گران قیمت باشه و از شأن ما هم بالاتره بخواهیم بپوشیم و بعد خدایی نکرده به این لباسمون بنازیم که من چنین پیراهنی از این جنس پارچه و این مدل دوخت و اینچنین و آنچنان دارم، بعد می بینید که بقیه خانمها برا همدیگر تعریف می کنند که ما رفتیم کجا دیدیم فلان خانم چادرش اینجور بود، پیراهنش اینجور بود، هی تعریف کنند و چشمو هم چشمی بشه که ما هم باید اینچنین باشیم، میاد تو خونه اگه دختره به پدرش میگه اگه زنه به شوهرش میگه که باید اینجوری برا ما بخری و تهیه کنی. این کار اهل دنیاست.

ساده بودن لباس

اینها همه مسائل دنیوی است، خب این امور لباس و امثال آن اگر رعایت نشه توجهات انسان رو از امور معنوی به مادی مشغول میکنه، لذا امام صادق علیه السلام می‌فرماید: باید لباست ساده باشه یه جوری باشه که تو رو از یاد خدا مشغول نکنه، هی نگی مثلا این لباس رو بخرم یا این کفش رو بگیرم.

کسی که فکرش پیش خداست که نباید فکرش پیش امور مادی و ظاهری باشه. بَلْ یُقَرَّبُکَ مِنْ شُکْرِهِ وَ ذِکْرِهِ وَ طاعَتِهِ  

لباست باید تو را یاد خدا بیندازد

فرمودند: باید لباس تو طوری باشه که یادآور خدا باشه،  یادآور اطاعت خدا و شکر خدا باشه. چون بعضی اونقدر مست مال و مادیات و لباس میشن که اصلا دیگه خدا به نظرشون نمیاد.

بعد فرمود: وَ لا یَحْمِلُکَ فیها الی العُجْبِ وَ الرِّئاءِ وَ التَّزَیُّنِ وَ المُفاخَرَ وَ الخُیَلاءِ؛

پرهیز از غرور و خودنمایی در لباس پوشیدن

فرمودند: نکنه این لباس که می‌پوشی تو رو مغرور کنه و خودنمایی کنی، به عجب و خودپسندی مبتلا شوی، یا بر مردم و دیگران تفاخر کنی و به خاطر مردم و فخر بر مردم لباس بپوشی. بعضیا هستن از لباس بالا میرن و تکبر می کنند. بله ما اینچنین لباسی داریم.

خب اینها همه امور نفسانی و خواسته های شیطانی است، و اینها با سیروسلوک یک خانم منافات داره، فَانَّها مَنْ آفاتِ الدّینِ وَ مُورِثَهُ القَسْوَهِ فِی الْقلْبِ.

فرمودند: اگر شما لباسی برنامه ای داشته باشید که این برنامه ها موجب عجب و ریا و زینت دنیوی و افتخار و مباهات و تکبر و خودبینی و خودبزدگی بشه، اگر اینجوری باشه بدان که با این آفات به دینت لطمه زدی، به سیر وسلوکت لطمه زدی. همین ها باعث قساوت و تاریکی در دل میشه، انسان رو از اون هدف اصلی که تقرب به خداست باز میداره.

امیدواریم که خانم ها به این مسائل توجه کرده باشند. خداوند به همتون توفیق کامل عنایت بفرماید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.۴۴۲۵/.

*پایگاه اطلاع رسانی آیت الله محمد صالح کمیلی خراسانی

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.