تاریخ: ۱۷:۵۵ :: ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
توصیه آیت الله وحید خراسانی به قرائت سوره یس

شرط ورود در هر کاری بصیرت است و ورود در بحث قرآن نیز بصیرت خاصی می‌خواهد. رسول خدا (ص) فرمودند: آنچه من آرزو دارم این است که در قلب هر یک از افراد امت من، سوره‌ یس باشد.

به گزارش کلینیک روح درمانی،آیت الله العظمی وحید خراسانی درتفسیر ُسوره یس به بیان جایگاه این سوره در نگاه پیامبر(ص) و تاثیر قرائت آن در انسان را تشریح نمودند .که گزیده آن در ادامه می آید.

*فضیت قرائت سوره «یس»

 اگر کسی سوره یس را در روز بخواند، آن روز «من المحفوظین والمرزوقین» است. خوب دقت کنید! اثر این سوره در روز حفظ و رزق،  است. اگر در شب قرائت کند، خدا هزار ملک می‌فرستد، تا او را از کل شیطان رجیم و از هر آفتی حفظ نماید.

*ملائک همدم قاری «یس»

خاصیت روزِ سوره امری است و خاصیت شب امری دیگر. اگر در آن روز یا شب بمیرد، مرگ این شخص چگونه است؟ اگر بمیرد، خدا سی هزار ملک برای غسل او می‌فرستد؛ سی هزار ملک در نماز بر جنازه‌ی او حاضر می‌شوند و این سی هزار ملک دیگر برنمی‌گردند؛ ودر قبر تا روز قیامت، برای این مرد یا زن که با این سوره  مانوس بوده، استغفار می‌کنند، هنگام حشر هم، خدا او را در درجه‌ای منزل می‌دهد که آن درجه، منزل ملائکه‌ی مقربین و انبیاء مرسلین است.

 سوره‌ی یس قدرتش این است که صاحب این سوره را از حضیض مادیت و انقمار در شهوت و غضب جذب می‌کند، در هیچ آسمانی متوقف نمی‌شود، تا می‌رسد به مقام عندیت ملیک مقتدر. این مقام صاحب سوره‌ی یس است!

این است قرآنی که ما نشناختیم، نه کل را، نه جزء را!

*چگونه صاحب «یس» شویم

حالا صاحب این سوره شدن، راهش چیست؟ این روایت ختم کلام است. هم عامه، هم خاصه، هر دو طبقه از شخص خاتم این روایت را نقل کرده‌اند و روایت این است:

امروز پیشرفت علم به اینجا رسیده که کشف می‌کند، هر چیزی قلب و مرکزی دارد. این کلمه را در جزیره العرب، هزار و چهارصد سال قبل، برای امتی فرمود که از حلوا، خدا درست می‌کردند و صبح تا ظهر به آن سجده کرده و ظهر می‌خوردند. همچون کسی، در همچون امتی، ظهور کرد، آن روز یک کلمه‌ای گفت که امروز در عالم علم، شق القمر می‌کند!

*چرا «یس» قلب قرآن است  

برای هر چیزی قلبی است، حتی اتم. کوچکترین ذره قلب دارد. قلب هر چیزی هم متناسب با آن چیز است. حال که هر چیزی قلبی دارد، افضل الاشیاء که  قرآن است، قلب آن چیست؟  فرمود: «قلب القرآن»،   سوره‌ یس است.

چرا سوره یس قلب قرآن است؟ هیچ فکر کردید؟ سرّ اعظم این است: عالم امکان هم، قلب دارد. قلب عالم امکان خاتم پیغمبران است. این قلب عالم است. هر چیزی قلب دارد، عالم هم قلب دارد. کل العالم، قلبش می‌شود کل آدم. کل آدم می‌شود نفس خاتم. او می‌شود قلب عالم. سوره‌ «یس»، سوره‌ قلب عالم امکان است. این است که این سوره، قلب قرآن است. پنج اسم دارد: محمد، احمدـ ‌در قرآن این اسماء آمده- عبد، نور. آن اسمی که از  مرموزترین اسماء است، یاسین است. «یس، والقرآن الحکیم، انک لمن المرسلین»، این خطاب به یاسین است. یاسین، خاتم النبیین است. او قلب عالم امکان است؛ سوره‌ او قلب قرآن است.

این است بصیرت در امر که بفهمید مسئله چیست!  اصلا سلسله‌ مطالب را فکر کنید، همه معجزه است! باز روایت این است: خود او فرمود: «من وُدَّ ..»

*آرزوی خاتم النبیین(ص)

کلمه‌ی وُدّ غیر از حب است. تاره گفته می‌شود: من دوست دارم؛ تاره گفته می‌شود: من مودت دارم، ود دارم. به لغت مراجعه کنید، این نکته روشن می‌شود. در کلمه‌ ود، آرزو هم خوابیده. کسی که می‌گوید؛ من ودم به این امر است، علاوه بر محبت، تمنی و آرزویش هم متعلق به آن امر است.

روحی و ارواح العالمین لک الفداء، یا رسول الله! فرمود: آنچه من آرزو دارم، این است که در قلب هر یک از افراد امت من، سوره‌ یس باشد. این آرزوی خاتم النبیین است.

از امروز هر کس را این کلمه به او رسید، از دست بدهد، به حسرتی مبتلا خواهد شد که آن حسرت پایان ندارد. از امروز، هر یک از شما ملتزم بشوید، این سوره را بخوانید. هر جا به تبلیغ رفتید، مردم را وادار کنید، هر روز این سوره را بخوانند. سرّش این است که آرزوی خاتم این است. ما دنبال چه هستیم؟! از خواب بیدار بشوید! دیگران را هم بیدار کنید. مبادا روزی بر شما بگذرد و این سوره را نخوانید، تا کار به اینجا برسد! آن وقت می‌شوید صاحب سوره‌ یس.

قاری یک حساب دارد. تالی یک حساب دارد. صاحب سوره، حساب دیگر دارد. هر روزه بخوان، می‌شوی صاحب سوره. بعد مقام، شرف عند الله است. اگر امروز شروع به خواندن کردید، ثواب آن را به خاتم النبیین هدیه نمایید. همچنین ثواب فردا را به امیر المؤمنین و روز سوم را به صدیقه‌ کبری و … که این ترتیب سرّی دارد .

*حوزه نیوز

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.