تاریخ: ۱۳:۲۳ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به ضرورت شناخت کتاب نهج البلاغه اظهار کرد: تاکنون این کتاب را نشناختیم و قدر نهج‌البلاغه را نمی‌دانیم، این کتاب دریایی است که باید با آن آشنا شویم.

به گزارش کلینیک روح درمانی،آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع معظم تقلید ظهر امروز در دیدار جمعی از مسؤولان اقشار بسیج کشور با اشاره به جایگاه کتاب نهج‌البلاغه اظهار کرد: بعد از قرآن کریم کتابی به جامعیت نهج‌البلاغه نداریم، این کتاب جزو ذخایر تشیع به شمار می‌رود و اهمیت زیادی دارد.

سه قسمت کتاب نهج البلاغه

وی ادامه داد: کتاب نهج البلاغه سه قسمت دارد، نخستین قسمت آن خطبه‌هایی است که امام علی(ع) در مجامع عمومی ایراد کرد، قسمت دوم این کتاب ‌نامه‌هایی است که امام علی(ع) در دوران حکومت به کارگزاران خود نوشتند و قسمت سوم کتاب نهج‌البلاغه حکمت‌ها است.

نهج البلاغه یک ذخیره معنوی

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: نهج‌البلاغه یکی از ذخایر معنوی ماست و باید با این کتاب آشنا شویم، امام علی(ع) در نهج البلاغه بر اهمیت مسئله معرفت خداوند تاکید کردند. در بیش از ۷۰۰ آیه قرآن کریم هم در خصوص مسئله شناخت خداوند و آثار آن صحبت شده است.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به منظم بودن جهان اضافه کرد: نظم جهان علوم مختلف را تشکیل داده است، اگر این جهان منظم نبود، علوم هم وجود نداشت، خداوند در قرآن بسیار از خلقت جهان سخن گفته است، ائمه معصومین(ع) هم سعی می‌کردند که با بیان خلقت خداوند مردم را خداشناس کنند.

لزوم شناخت علمی و باوری به خداوند

وی ادامه داد: «توحید مفضل» کتاب خوبی در بیان خلقت جهان است، درس خداشناسی بهترین درس است و باید بیش از این در این خصوص مطالعه داشته باشیم. نخستین کاری که انسان باید انجام دهد، شناخت خداوند است، انسان باید به این مسئله باور داشته باشد، البته باور با علم تفاوت دارد، باور در اعماق دل انسان جا می‌گیرد.

فرق علم و ایمان

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: علم با ایمان تفاوت دارد، علم این است که انسان چیزی را بداند، اما ایمان این است که انسان به چیزی باور داشته باشد. انسان هم باید از علم و هم از ایمان برخوردار باشد، در آیات فراوانی در قرآن تاکید شده است که انسان باید در آیات خلقت تحقیق کند و خداوند را بشناسد.

ضرورت شناخت نهج البلاغه

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به ضرورت شناخت کتاب نهج البلاغه اظهار کرد: تاکنون این کتاب را نشناختیم و قدر نهج‌البلاغه را نمی‌دانیم، این کتاب دریایی است که باید با آن آشنا شویم.

وی ادامه داد: خداوند پیامبران را فرستاده تا آن‌ها مردم را هدایت کنند، خداوند در فطرت انسان‌ها راستی را قرار داده است، نوزادان همه با فطرت پاک و حقیقت‌پذیر به دنیا می‌آیند، باید سعی کنیم که این فطرت را حفظ کنیم و پیامبران با زبان فطرت با مردم سخن می‌گفتند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: پیامبران نعمت‌های خداوند را برای مردم بیان می‌کردند تا آن‌ها این نعمت‌ها را فراموش نکنند، پیامبران آمده بودند تا شیوه زندگی را به مردم نشان دهند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به حضور حجت خداوند در زمین تصریح کرد: امام علی(ع) فرمود که خداوند هیچ وقت زمین را از حجت خود خالی نگذاشته است، مردم همیشه به رهبر نیاز دارند، خداوند نخستین انسانی که آفرید رهبر بود و آخرین انسانی هم قبض روح می‌شود، رهبر است.

معرفی کتاب های مفید در زمینه نهج البلاغه

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم که بسیار با نهج‌البلاغه آشنا شویم، از جمله کتاب‌های مفید در زمینه نهج‌البلاغه می‌توان به شرح خوئی، شرح ابن میثم بحرانی، فی ضلال نهج‌البلاغه و شرح ابن ابی الحدید اشاره کرد.

*فارس

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.