تاریخ: ۱۰:۵۱ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
پاداش پرستاری از ناتوانان جسمی و تعلیمش

از مصادیق بارزپرستاری کمک و نگهداری افرادی می باشند که دارای ناتوانی جسمی هستند، از نوزاد شیرخوار تا افراد مسن،پیامبراسلام صلی الله علیه وآله در حدیثی برای افرادی که این امر به عهده آنان می باشد، پاداش ویژه ای یادآوری شده اند.

به گزارش کلینیک روح درمانی،از مصادیق بارزپرستاری کمک و نگهداری افرادی می باشند که دارای ناتوانی جسمی هستند، از نوزاد شیرخوار تا افراد مسن،پیامبراسلام صلی الله علیه وآله در حدیثی برای افرادی که این امر به عهده آنان می باشد، پاداش ویژه ای یادآوری شده اند.

متن حدیث:قال رسول الله (ص): «مَنْ اَعاَن ضَعیفاً فی بَدَنِهِ، علی اَمْره اًعانَهُ اللهُ عَلی اَمْره، وَ نَصَبَ لهُ فی القیامَهِ مَلائکه یعینونَهُ عَلی قَطْع تلکَ الاهوال و عُبورِ‌تلکَ الْخنادق منِ النار، حَتّی لا یصیبَه مِن دُخانها، و علی سمومها و علی عبورِ الصراطِ الی الجَنَّهِ سالماً آمِناً وَ مَنْ اَعانَ ضعیفاً فی فَهْمِهِ وَ مَعْرِفَتَهِ، فَعَلَّمُه حُجَّتَه علی خَصْمِ الدینِ طُلابِ الباطِلِ، اَعانَه اللهُ عِندَ سَکَراتِ الْموتِ علی شَهَادَهِ اَن لااِله‌الا اللهُ وَحْدَهُ لا شریکَ لَهُ و انَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُوله واْلاقِرار بما یتصل بهما وَالاعِتقادِ لَهُ حَتَّی یَکونَ خُروجُهُ مِن الدّنیا وَ رُجُوعُه اِلَی اللهِ عَزَّوجَلَّ عَلی اَفْضّلِ اَعمالِهِ وَ اَجَلِّ اَحوالِهِ، فَیُحیی عِندِ ذلک بروح و ریحان وَ یبشرُبِانَّ رَبَّه عَنْهُ راض وَ عَلیه غَیْرُ غَضبان (بحارالانوار، ۷۵/۲۱).

ترجمه:پیامبر گرامی (ص) فرمود: کسی که ناتوان و معلولی را در کارهایش یاری دهد، خداوند او را یاری کند و در روز قیامت بر او فرشتگانی می‌گمارد که او را از خطرات منازل آخرت محافظت می‌نمایند و او را سالم به بهشت می‌رسانند. کسی که فرد ناتوانی را در فهم مطلبی یاری دهد و دلائل آئین او را بر ضد دشمنان تعلیم دهد خداوند او را در سکرات مرگ بر ادای شهادتین یاری می‌نماید، و رفتن او از این دنیا و بازگشت وی به سوی خدا را با بزرگترین اعمال همراه می‌سازد و به او بشارت خوشنودی خداوند داده می‌شود».

نکته:جمله «مَن اَعانَ ضَعیفاً فی بَدّنِهِ…» مربوط به پرستاری از بیماران و امثال آن است. جمله «من اَعان ضعیاً فی فَهْمِهِ …» مربوط به کمک‌های تعلیمی است که طبعا کمک به افراد استثنائی و عقب مانده را نیز در بر‌می‌گیرد .


حکایت:
درحوادث زندگی ایت الله بهاء الدینی امده است روزی در مکه مکرمه وی به محضر امام زمان (ع) شرفیاب میشود در ان جلسه امام عصر نسبت به یکی از شیعیان ابراز خوشحالی می کنند . ایت الله بهاءالدینی چند روز بعد جریان را به ان مومن گزارش میدهد و علت را از او جویا میشود وی میگوید : من کار خاصی انجام نداده ام، فقط مادرم از کار افتاده است و خودم شخصا کار رسیدگی به او را متقبل شده ام . (کتاب سیری در افاق به نقل از استاد حیدری کاشانی )

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.