تاریخ: ۱۴:۵۸ :: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
توصیه های نوروزی آیت الله جوادی آملی در هنگام رانندگی

به مناسبت شروع ایام تعطیلات سال جدید و آغاز مسافرت‌های نوروزی هموطنان عزیز، گزیده‌ای از توصیه‌های حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مسافران نوروزی را از نظر می‌گذرانیم.

به گزارش کلینیک روح درمانی،به مناسبت شروع ایام تعطیلات سال جدید و آغاز مسافرت‌های نوروزی هموطنان عزیز، گزیده‌ای از توصیه‌های حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مسافران نوروزی را از نظر می‌گذرانیم.

عامل تصادفات غرور و خودخواهی

ایشان در ابتدای سخن بعد از طرح مسئله آسیب‌شناسی درونی و بیرونی انسان به مسئله پرهیز از غرور و خودخواهی اشاره کرده و بیان داشتند:نکته‌ای که هم مربوط به سفر و ایام نوروز است و هم خود ما هم و مربوط به تمام سال می شود، این است که ما باید آسیب‌شناسی داشته باشیم و دشمن‌شناسی داشته باشیم، ما همه آسیب‌ها و دشمن‌های بیرونی را و برون‌مرزی را به حساب می‌آوریم و درصدد درمان آن هستیم، جاده را حساب می‌کنیم، خودرو را حساب می‌کنیم، قانون راهنمایی و رانندگی را حساب می‌کنیم، سرعت مجاز و غیر مجاز را حساب می‌کنیم، حقّ تقدم را حساب می‌کنیم ،همه اینها لازم است، اما اینها حدّاکثر بیست درصد یا ده درصد آسیب های جاده ای مربوط به اینها می باشد، هشتاد یا نود درصدش مربوط به دشمن داخلی است که آن شناخته‌شده نیست و آن غرور، خودخواهی ها، اینکه من باید جلو بروم، کمالم در این است که تند بروم و مواردی از این دست می باشد.

ایشان ادامه دادند: ما باید این دشمن را بشناسیم، و اگر نشناختیم، صد درصد زیانبار است، چرا که او انسان را تحریک می‌کند، می‌گوید شما این کار را بکن، حالا زود رفتی به کجا رسیدی؟! چطور شد؟! چه کسی می‌گوید زود برو؟ عقل می‌گوید یا هوس می‌گوید؟ اینها که در جاده می‌روند، اینها که حادثه‌سازند، همه‌شان خیال می‌کنند حقّ تقدم دارند، این طور نیست! بر فرض شما جلو رفتید چه کمالی است؟ چه فضیلتی است؟ اینجا مگر المپیاد ریاضی است، شما اول بشوید؟!

معظم له ادامه دادند: البته خودرو باید ایمن باشد، جاده باید خوب باشد، اما در همین جاده، همین خودرو، آدم‌های عاقل سالیان متمادی همین راه را رفتند بدون تصادف، الآن راننده‌های محترمی وجود دارند که در طول سی سال ممکن است یک تصادف نداشته باشند، یک راننده عقل‌مدار و خردمحور همین جاده را با همین اتومبیل بدون تصادف طی می‌کند برای اینکه او دشمن درونی را شناخته و آن را مهار کرده است.

ایشان سپس با اشاره به کلامی از امیرالمومنین علیه السلام، اظهار داشتند: این بیان نورانی علی‌بن‌ابی‌طالب (سلام الله علیه) است که فرمود: «الهویٰ شریک العمیٰ» یک انسان نابینا اگر بخواهد پشت فرمان بنشیند، خطرش قطعی است؛ یک انسان هوسران و مغرور هم پشت فرمان بنشیند، همین است؛ بیان معصوم است که هواخواهی یک نحو کوری است و کور اگر پشت فرمان بنشیند، تصادف قطعی است. ما این غرور و خودخواهی را، این سفاهت را که خیال می‌کنیم اگر کسی تند براند هنرمند است، یا به کمال رسیده،  تا این را نشناسیم آن نود درصد خطرات را نمی‌شناسیم.

معظم‌له در پایان سخنانشان بر ضرورت شناخت دشمن درونی انسان  تاکید کردند و اذعان داشتند: مسبّب این تصادفات جز دشمن درون نیست، تمام مشکل در درون خود ماست، ما اگر واقعاً این مشکل غرور و خودخواهی و اینها را حل کنیم، اگر واقعاً دشمن درونی را بشناسیم، نه تنها در نوروز، بلکه در کلّ سال محفوظیم؛ نه تنها در مسافرت، که در حضر هم محفوظیم؛ نه تنها در مسائل عادی اجتماعی، که در مسائل سیاسی و فرهنگی هم محفوظیم .

ــــــــــــــــــــــــــــ

منبع: دیدار با مسئولین راهنمایی و رانندگی ـ اسفند۹۱

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.