خانه / رذایل اخلاقی / علت رایج شدن گناهان زبانی در بیان آیت الله ناصری

علت رایج شدن گناهان زبانی در بیان آیت الله ناصری

آیت الله ناصری گفت: گناهان زبانی خیلی آسان و کم هزینه است و ما هم به آنها اهمیت نمی دهیم، اما کسی که می خواهد شراب بخورد، پیش مردم نمی‌خورد، چون حرمتی دارد و آبروی او می رود، لذا مخفیانه انجام می دهد و هر آثاری که دارد، برای خود اوست، ولی گناهان زبانی، این سختی‌ها را ندارد.

به گزارش کلینیک روح درمانی،آیت الله محمد علی ناصری، پیش از ظهر  امروز در جمع اقشار مختلف  مردم اظهار کرد: زبان، کلید هر خیر و شری است؛ هر خیری را که می خواهی دنبال آن بروی، کلید آن، زبان است و هر شری هم که با هر کدام از ابزار و اعضای بدن تو بخواهد واقع بشود، کلید آن، زبان توست.

وی بیان کرد: از اهل بیت(ع) نقل است  که فرمودند، “سزاوار است مؤمنین زبانشان را حفظ کنند؛ همان طور که سکه های طلا و نقره را حفظ و پنهان می کنند.” زبان خود را باید مانند با ارزش‌ترین دارایی‌ات حفظ بکنی، تا اینکه مبادا خرابی بکند و دین و دنیا و آخرت تو را به باد بدهد.

استاد برجسته اخلاق حوزه ادامه داد: به راستی علت اینکه این اندازه معاصی از زبان سر می زند، چیست؟ علت آن، این است که گناهان زبانی خیلی آسان و کم هزینه است و ما هم به آنها اهمیت نمی دهیم،  اما کسی که می خواهد شراب بخورد، پیش مردم نمی‌خورد، چون حرمتی دارد و آبروی او می رود، لذا مخفیانه انجام می دهد و هر آثاری که دارد، برای خود اوست، ولی گناهان زبانی، این سختی‌ها را ندارد.

آیت الله ناصری ادامه داد: دلیل دیگر هم این است که انسان برای سایر گناهان چه بسا پول هم باید بدهد؛ مثلا وقتی می‌خواهد شراب بخورد، پول هم باید بدهد، گناهانی که از سایر اعضا و جوارح صادر می شود، غالباً پول هم می خواهد، اما گناهان زبان نه.

وی ابراز کرد: متاسفانه در این زمانه،‌ در نظر بسیاری از مردم، گناهان زبان حرمت و قبح ندارد؛ پول هم که نمی خواهد، بنشین هزار تهمت به فلانی بزن، حیثیت هزار نفر را ببر؛ هیچ خرجی ندارد، مفت و مجانی همه را از بین بردی؛ پس معاصی‌ای که از سایر اعضا و جوارح صادر می شود، قبح و خرج دارد و در نتیجه کمتر هم انجام می شوند.

*حوزه

تلگرام

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme