خانه / توصیه های اخلاقی / توصیه هایی از استاد فاطمی نیا در باب استجابت دعا

توصیه هایی از استاد فاطمی نیا در باب استجابت دعا

به گزارش پایگاه تحلیلی تهذیب آنلاین (کلینیک روح درمانی ) ، استاد فاطمی نیا در باب استجابت دعا فرمودند: مولوی تمثیل آورده است که فردی نشسته بود و “یاربّ” میگفت. شیطان براو ظاهر میشود ومیگوید: تابه حال این همه “یاربّ” گفته ای، چه فایده داشته است!؟

مرد دلش شکست و از دعا کردن منصرف شد و خوابید. شب کسی به خواب او آمد و گفت چرا دیگر “یاربّ” نمی گویی!؟ جواب داد : چون جوابی نمی شنوم و میترسم ازدرگاه خدا مردود باشم ، پس چرا دعا بکنم!؟

دعا کردن به تنهایی خودش نوعی اجابت

گفت خدا مرا فرستاده است تا به تو بگویم این “یاربّ” گفتن هایت همان لبّیک و جواب ماست! یعنی اگر خداوند نخواهد صدای ما به درگاهش بلندشود ، اصلا نمیگذارد ” یاربّ” بگوییم!

معنای استجابت دعا برای مردم به صورت صحیح توضیح داده نشده است.بعضی اینطور تصور میکنند که استجابت فقط این است که همان چیزی را که دعا کرده ای به تو بدهند و الا دعایت مستجاب نشده و زحمتت به هدر رفته است! این غلط است عزیزمن!

رسیدن به خواسته در دعا کردن یا ذخیره شدن برای برزخ

استجابت دعا مختلف است. گاهی به این صورت است که همان را که خواسته ای میدهند. دربعض موارد اگر حاجتت به صلاحت نباشد ، یا صلاح در تاخیر باشد ،دعایت ذخیره ی برزخت میشود و در ظلمات برزخ یاریت میکند!

عزیزان ظلمت برزخ بسیار عجیب وهولناک است. در آن ظلمت ، دعاهایی که در دنیا به ظاهر مستجاب نشده است نور افشانی میکند به حدی که فرد میگوید ای کاش مدام مشغول دعا بودم و هیچ کدام در دنیا مستجاب نمیشد و ذخیره ی برزخم میشد!

بخشش گناهان به جای اجابت دعا

گاهی گناهان انسان در عوض دعا بخشیده میشود. گاهی هم در ازای آن خواسته وحاجت ، از فرد و خانواده اش بلاها ، مرض ها و… دفع میشود!به هرحال مهم این است که بدانیم از احادیث استفاده میشود کسی که دعا کند دست خالی برنمیگردد.

تلاش شیطان برای دعا نکردن

استادی داشتم که از اولیاء خدا و بسیار مرد بزرگی بود ، خدمت امام زمان علیه السلام رسیده بود. ایشان می فرمود زمانی که قراراست خیری به انسان برسد، شیطان به هر طریق ممکن تلاش میکند مانع رسیدن آن خیر شود.

برای مثال شب قدر میخواهی دعا کنی ، سریع ظاهر میشود و میگوید برای چه دعا میکنی!؟ مگر تا به حال دعاهایت مستجاب شده است!؟ اینها وسوسه های شیطان است و نباید به آن ترتیب اثرداده شود.

گفته شد کسی که دعا میکند دست خالی برنمیگردد و بالاخره چیزی در کاسه او میریزند.

حکایت پیرمرد چشم انتظار و حضرت ابراهیم(ع)

از امام صادق(ع) نقل است روزی حضرت ابراهیم(ع) در نزدیکی بیت المَقْدِس پیرمردی را دید. حضرت با پیرمرد مشغول صحبت شدند وپرسیدند منزلت کجاست پاسخ داد که منزلم پای آن کوه است حضرت ابراهیم فرمودند مهمان هم میپذیری؟

پیرمرد تاملی کرد و گفت عیبی ندارد ولی مانعی در مسیر هست که آبی است که عبور از آن مشکل است و قایق هم نداریم! حضرت پرسیدند خودت چطور عبور میکنی؟ پیرمرد حضرت ابراهیم را نمیشناخت ، جواب داد از روی آب رد میشوم! حضرت فرمودند شاید ما هم رد شدیم.

به همراه هم به سمت آنجا رفتند تا به آب رسیدند. پیرمرد عابد ازروی آب رد شد ، ناگهان دید که آن مهمان هم ازروی آب عبور کرد! پیرمرد تعجب کرد ومهمان را احترام کردو به منزلش برد. صبح روز بعد حضرت به عابد فرمودند دعایی کن که من آمین بگویم.

پیرمرد درد دلش باز شد وخطاب به حضرت گفت: چه دعایی بکنم!؟ دعای من مستجاب نمیشود! سی وپنج سال است حاجتی دارم اما مستجاب نمیشود! حضرت پرسیدند حاجتت چیست؟ عابد پاسخ داد سی وپنج سال است از خدا دیدار ابراهیم خلیل را میخواهم اما مستجاب نمیشود! حضرت فرمودند ابراهیم خلیل من هستم!

بله ! یک سرّی بوده است که این عابد باید سی وپنج سال منتظر این خلیل می شد! در این سی وپنج سال ناله هایش او را به جایی رسانده بود که از روی آب رد میشد!عزیز من یک وقت صلاح ومصلحت در این است که بنده خیلی به در خانه ی خدا برود.

داشتن ایمان و یقین موقع دعا کردن

از روایات استفاده میشود زمانیکه دعا میخوانیم باید با ایمان باشد و یقین داشته باشیم که یک چیزی به ما میدهند ودست خالی برنمیگردیم.

متاسفانه خوبان ما هم خدا را امتحان میکنند! میگوید فلان دعا را بخوانم ببینم چه میشود! فلان نماز را بخوانم ببینم چه میشود! ببینم چه می شود یعنی چه؟! باید ایمان داشته باشیم کاسه مان پر میشود. تصمیم بگیریم اینقدر خدا را امتحان نکنیم!

به خدا اعتماد کنید

عزیر من معنای توکل چیست؟ توکل یعنی کسی را وکیل قرار دادن. اگر آدم پرقدرتی به ما بگوید هرکاری داشتی من برایت انجام میدهم ان شب را از خوشحالی خوابمان نمیبرد!

خدای واحد لاشریک به همه ی ما گفته است که او را به عنوان وکیل بگیریم !  ” رَّبُّ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَکِیلًا ” پروردگار عالم با این عظمتش میگوید مرا وکیل بگیرید! ما عظمت خدا را نمیدانیم! ازعظمتش غافل هستیم! بالاخره پس کی قرار است به خدا اعتماد کنیم! او اکرم الاکرمین است! باید یقین داشته باشیم هنگام دعاکردن، اکرم الاکرمین چیزی در کاسه مان میریزد.

تلگرام

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme