تاریخ: ۱۰:۴۰ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
اربعین کلیمی و فواید اربعین‌گیری در بیان آیت الله جوادی

آیت الله جوادی آملی: اول ذیقعده تا دهم ذیحجّه این چهل شبانه‌روز فرصت اربعین‌گیری است با اینکه در تمام دوران سال فرصت چلّه‌نشینی و چلّه‌گیری هست اما این چهل شبانه‌روز به صورت ویژه استثنا شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی تهذیب آنلاین (کلینیک روح درمانی) ،آیت الله جوادی آملی ، مفسر تفسیر تنسیم در دیدار با جمعی از اساتید حوزه علمیه دفتر تبلیغات اسلامی تهران با اشاره به لزوم توجه بیشتر به امر تبلیغ دین بیان کرد:بهترین راه تبلیغ آن است که انسان در جان شنونده اثر کند ﴿قولوا فی انفسهم قولاً بلیغاً﴾ این اصل اول که ما باید تلاش کنیم در جان مردم اثر کنیم. اگر ما بخواهیم در جان مردم اثر بگذاریم باید جانانه سخن بگوییم؛ حرف از جان ما بربیاید تا در جان بنشیند.

اربعین کلیمی و فواید اربعین گیری

ایشان در ادامه به ایام اربعین کلیمی و آثار و فواید اربعین‌گیری پرداخت و گفت: اول ذیقعده تا دهم ذیحجّه این چهل شبانه‌ روز فرصت اربعین‌گیری است با اینکه در تمام دوران سال فرصت چلّه‌نشینی و چلّه‌گیری هست اما این چهل شبانه‌روز به صورت ویژه استثنا شده است، این جریان اربعین «من اصبح لله اربعین صباحاً» یا «مَنْ أَخْلَصَ‏ لِلَّهِ‏ أَرْبَعِینَ‏ صَبَاحاً فَجَّرَ اللهُ یَنَابِیعُ الْحِکْمَهِ مِنْ قَلْبِهِ عَلَى لِسَانِه‏» یعنی اگر کسی چهل شبانه‌روز مواظب بود و بیراهه نرفت، راه کسی را نبست و کاری که خدا از او می‌خواهد را انجام داد آن‌گاه چشمه‌های حکمت از قلب او می‌جوشد.

چرا اربعین کلیمی را فراموش نکنیم

مفسر تفسیر تسنیم خاطرنشان کرد: اگر به ما گفتند اربعین کلیمی را فراموش نکنید به این دلیل است که این بهترین فرصت است که ما در مسائل توحید تلاش و کوشش کنیم چیزی نصیبمان بشود. پس از این مرحله است که سخن ما در جان دیگران اثرگذار خواهد بود.

حقیقی بودن فضای سایبری با ترویج معارف اسلامی

آیت الله جوادی آملی در پایان سخنانشان با اشاره به حقیقی بودن فضای سایبری و ضرورت توجه به اندیشه‌های مطرح شده در این فضا اظهار کرد: اگر مانند حضرت که در تمام این چهل شبانه‌روز مهمان ذات اقدس الهی بود، خوابی نداشت، غذایی نداشت، آبی نداشت فقط مناجات می کرد، باشیم، می­ توانیم به مردمی که گرفتار این فضاهای حقیقی و نه مجازی هستند کمک کنیم،  چراکه هر جا اندیشه‌ای نقل و انتقال شود فضا، فضای حقیقی است چرا بگوییم مجاز؟!

علمایی که مانند امامزادگان بودند

ایشان تاکید نمود: بعضی از علما بودند در بعضی از منطقه‌ها کار یک امامزاده را می‌کردند، مردم وقتی اینها را می‌دیدند بوی خوبی استشمام می‌کردند، بنابراین اگر در تمام مدت این فرصت زرّین اربعین‌گیری، حداقل چهل شبانه‌روز جامعه ما، رسانه‌های ما، رفتار و گفتار ما، به گونه ای باشد که نه خلاف بگوییم نه خلاف عمل کنیم، جامعه ، فرهنگ و دین ما را رشد می‌دهد.

*اسراء

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.