گروه: درس اخلاق
تاریخ: ۱۹:۰۷ :: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
توصیه آیت الله جوادی آملی به جوانان درباره فضای مجازی

آیت الله جوادی آملی با توجه به خطرات فضای مجازی به جوانان توصیه کرد و گفت: جوانان بدانند که فضای مجازی یک فضای حقیقی است، سیم حقیقت نیست تا بیسیم مجاز بشود. هر جا اندیشه و نظری منتقل می شود آنجا فضای حقیقی است و شما باید این فضای حقیقی را کنترل کنید.

آیت الله جوادی آملی با توجه به خطرات فضای مجازی به جوانان توصیه کرد و گفت: جوانان بدانند که فضای مجازی یک فضای حقیقی است، سیم حقیقت نیست تا بیسیم مجاز بشود. هر جا اندیشه و نظری منتقل می شود آنجا فضای حقیقی است و شما باید این فضای حقیقی را کنترل کنید.

به گزارش پایگاه اینترنتی کلینیک روح درمانی، آیت الله عبدالله جوادی آملی، در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که پنج شنبه ۲۸ دی ماه سالجاری بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء قم برگزار شد، در ادامه شرح نهج البلاغه گفت: سید رضی در نهج البلاغه بعضی از نامه های امیرالمومنین (ع) را کامل نقل کرده اما بعضی دیگر را گزینشی نقل نموده است.

شرحی بر نامه ۷۶ نهج البلاغه

وی با اشاره به نامه ۷۶ نهج البلاغه اظهار کرد: نامه ۷۶ نهج البلاغه حضرت امیرالمومنین (ع) آن را خطاب به عبدالله بن عباس مرقوم داشته اند. تقریبا این نامه۴ سطر دارد که ۳ سطر آن در نهج البلاغه آمده است. عبدالله بن عباس از استانداران حضرت است که یکی از استانهای رسمی حکومت امام علی (ع) استان بصره است که این استان شامل اهواز و بصره و کرمان است که این مجموعه را یک استان به نام استان بصره می گفتند، و حضرت علی (ع) خاورمیانه را با این حکومت اداره می کردند و استان بصره زیر نظر عبدالله بن عباس اداره می شد که این نامه را حضرت خطاب به وی مرقوم داشته است.

تاکید امام علی (ع) به گشاده رویی استاندارش با مردم

آیت الله جوادی آملی با اشاره به توصیه امام علی (ع) به استاندارش در این نامه اظهار کرد: حضرت علی (ع) در این نامه عبدالله بن عباس را به تقوای الهی و برقراری عدل در قلمروی ولایت و حکومتش سفارش می کند. و حضرت می گوید جامعه را با گشاده رویی بپذیر، خواه مردم در محکمه تو بیایند، یا اینکه در جامعه تو حضور یافتی، و یا اینکه تو در محکمه آنها رفتی، پس در هر سه حالت با مردم گشاده رو باش. مردم یا پیشنهاد حق دارند که باید آن را انجام بدهی، یا اینکه مردم مشکلی دارند که انجام آن مقدور نیست که باید از آنها عذرخواهی کنی. پس در هر محکمه که با مردم بودی چه در محکمه سیاسی، یا قضایی و داوری و یا محاکم خصوصی مردم، با آنها گشاده رو باش.

وی ادامه داد: بعد در ادامه حضرت تاکید می کند مبادا با هوای نفس این غده بدخیم کنار بیایی. سپس  حضرت به عبدالله بن عباس می فرمایند کینه کسی را در دل نداشته باش، اگر کسی خلافی انجام داد او را امر به معروف و نهی از منکر کن و بعد از آن او را به ذات اقدس خدا رها کن.

نامه ۷۷ نهج البلاغه درباره شیوه مذاکره با خوارج

آیت الله جوادی آملی در ادامه بیاناتشان به نامه ۷۷ نهج البلاغه اشاره و اظهار کرد: نامه ۷۷ امیر المومنین (ع) نیز به عبدالله بن عباس درباره شیوه مذاکره با خوارج است که حضرت تاکید می کند با خوارج بر مبنای آیات قرآن به جدل مپرداز، کلام خدا قرآن است اما این قرآن را ذات اقدس خدا آن را ننوشته و آن را تالیف نکرده بلکه قرآن تجلی خداوند است و این لفظ و کلمه ای است که تمام این حرف را ایجاد کرده که این ایجاد آن تجلی خداوند است.

وی در ادامه اظهار کرد: قرآن را که ذات اقدس خداوند فرستاده کنار آن هم مفسری معین، پیامبر (ص) را فرستاد، و مفسر و شاهد و معلم این قرآن پیامبر (ص) است. آیات این قرآن مثل قانون اساسی کلیات را می گوید اما خداوند پیامبر (ص) را مفسر این قرآن قرار داده است و گرنه هر کس آیات آن را طوری دیگر توجیح می کرد و می گفت. حضرت درادامه مرقوم می دارد چون تفسیر ما و خوارج از آیات متفاوت است آنها را به سنت و کلام رسول الله ارجاع بده که فرموده «عَلِیٌّ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ» آنها دیگر این حقایق را نمی توانند انکار کنند.

بی دین و بی آبرو کردن دو هدف دشمن درونی انسان

آیت الله جوادی آملی در بخشی دیگر از سخنانشان با اشاره به دو هدف اصلی دشمن درونی انسان اظهار کرد: ما دو دشمن داریم که یکی دشمن بیرون است و او از آدم، جان یا زمین یا معدن را می خواهد، اما دشمن دیگر دشمن درونی انسان است که خانه یا زمین و زندگی از انسان نمی خواهد بلکه او اول دین سپس آبروی انسان را می خواهد و تا انسان را بی دین و بعد بی آبرو نکند دست بردار نیست.

هوای نفس بدترین دشمن انسان

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه هوای نفس بدترین دشمن انسانها است، بیان کرد: بدانید دنیا یک سرزمین و یک مزرعه سبز دل پذیر ولی وبا خیز است، این بیماری وبا با بیماری های دیگر فرق دارد، اگر کسی به بیماری های بد خیمی مبتلا شود بالاخره او می میرد اما وبا باعث بی آبرویی انسان می شود و این بیماری تا آبروی انسان را نبرد او را رها نمی کند.

وی ادامه داد: بنابراین بدترین دشمن انسان دشمن درونی است که این دشمن هوای نفس و هوس است که حضرت در این نامه به استاندارش تاکید می کند مبادا با این غده بدخیم کنار بیایی. بنابراین مبارزه با هوای نفس و هوس یک مبارزه کبیر و جهاد اکبر را می طلبد و حیف است که انسان عمر را در هوای نفس بگذراند.

توصیه به جوانان نسبت به فضای مجازی

آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنانشان با توجه به خطرات فضای مجازی به جوانان توصیه کرد و گفت: جوانان بدانند که فضای مجازی یک فضای حقیقی است، سیم حقیقت نیست تا بیسیم مجاز بشود. هر جا اندیشه و نظری منتقل می شود آنجا فضای حقیقی است و شما باید این فضای حقیقی را کنترل کنید.

وی ادامه داد: در این فضا هر چیزی که مناسب نیست نباید آن را دید چون دیدن آن باعث آبروریزی می شود و دشمن هم می خواهد آبرو را ببرد و تا دشمن شما را به مزارع بلا خیز نبرد و آبروی شما را نبرد شما را رها نخواهد کرد. مبادا فضای آلوده فضای حقیقی را از شما بگیرد، بدانید که در درجه اول دشمن دین و بعد از آن آبروی شما را می گیرد.

دعای جهت بارش باران رحمت الهی

آیت الله جوادی آملی در پایان سخنانشان با بیان اینکه در این جمع عده ای از جوانان و طلبه های با اخلاصی حضور دارند، خداوند را به حق چهارده معصوم (ع)، به حق انبیاء الهی، به حق خون پاک شهدای کربلا و شهدای جنگ تحمیلی و مدافع حرم قسم دادند و برای نزول بارش باران رحمت الهی دعا نمودند.

مهمانان شرکت کننده در این جلسه

گفتنی است، در این جلسه آیت الله آل هاشم نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز، جمعی از دانشگاه اهل بیت (ع) از کشورهای مختلف، جمعی از طلاب حوزه علمیه آیت الله مدنی کاشان، حوزه علمیه شهیدین قم، جمعی از دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان، جمعی از خواهران دوره تربیت مربی اوقاف از استانهای کردستان، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، جمعی از سازمان بسیج فرهنگیان سراسر کشور، جمعی از مدیران و معاونان فرهنگی قوه قضاییه حضور داشتند.

……………………..
سرویس خبرنگاران / داخلی / امیرمحسن سلطان احمدی

* ابنا

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.