خانه / در محضر علماء / شهادت حاج آقا مصطفی خمینی از الطاف خفیه الهی بود

شهادت حاج آقا مصطفی خمینی از الطاف خفیه الهی بود

آیت الله کمیلی خراسانی از شاگردان امام خمینی(ره) در نجف اشرف به مناسبت سالروز شهادت حاج آقا مصطفی خمینی گفت:  امام راحل(ره) حقیقتا اهل صمت و سکوت بود و در جریان شهادت آقا مصطفی اصلا گریه نکرد و شهادت آقا مصطفی حقیقتا از الطاف خفیه الهی بود.

http://s8.picofile.com/file/8340727500/collage.jpg

به گزارش تهذیب آنلاین (کلینیک روح درمانی)؛ اول آبان ماه برابر با سالروز شهادت «آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی» فرزند برومند امام خمینی(ره) است.

آیت‌الله سید مصطفی خمینی، در دوران انقلاب اسلامی به عنوان مشاور امام در کنار ایشان حضور داشت و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود، در زندگی شخصی نیز همواره مورد تحسین همگان بود.

بدین منظور خبرنگار حوزوی تهذیب آنلاین با فقیه عارف «آیت الله محمد صالح کمیلی خراسانی» از شاگردان امام خمینی(ره) در نجف اشرف و همچنین از شاگردان خاص سلوکی آیت الحق مرحوم سید هاشم حداد درباره شخصیت «آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی» و چگونگی آشنایی ایشان با وی به گفتگو پرداخته است که مشروح این گفتگو در ادامه از نظر می گذرد.

عکس العمل حضرت امام خمینی(ره) نسبت به شهادت فرزندشان حاج آقا مصطفی چگونه بود؟

امام راحل(ره) حقیقتا اهل صمت و سکوت بود و در جریان شهادت آقا مصطفی اصلا گریه نکرد و شهادت آقا مصطفی حقیقتا از الطاف خفیه الهی بود.

آیا بعد از شهادت حاج آقا مصطفی در نجف نیز مراسم ترحیمی برای ایشان برگزار شد؟

وقتی ایشان به شهادت رسیدند من در نجف بودم و یادم هست برای ایشان در مسجد هندی مجلس ختمی گرفتند.

اما در روزی که به مناسبت شهادت حاج آقا مصطفی در این مسجد هندی مراسم گرفته بودند، حضرت امام(ره) در جلوی در مسجد بودند و خیلی ها هم می آمدند و می رفتند وممکن بود برخی از شخصیت های حکومتی به مراسم ختم بیایند ولی حضرت امام(ره) اصلا ارزشی برای آنها قائل نبود.

چرا این مراسم در مسجد هندی نجف برگزار شد؟ آیا علت خاصی داشت؟

در ابتدا باید گفت که جایگاه مسجد هندی در آن زمان مانند جایگاه کنونی مسجد اعظم در قم را دارد.

و اما در بازار قبله دو تا مسجد بود که یکی اول بازار و دیگری آخر بازار بود، که اولی نزدیک به صحن که در یک طرف آن مقبره آیت الله العظمی محسن حکیم بود، مسجد هندی آنجا قرار داشت که در مسجد هندی مراجع آن وقت در آنجا درس خارج می دادند و مثل مسجد اعظم در قم که مراجع اکنون در آنجا درس خارج می دهند، مسجد هندی نیز چنین بود و این نشان از موقعیت و جایگاه مهم این مسجد داشت که مراسم ترحیم حاج آقا مصطفی آنجا برگزار شد.

این که هندی این مسجد را می گویند ظاهرا موسس آن هندی بوده است، و مسجد آخر بازار را هم  ترک ها آن را تاسیس کردند که آن را مسجد شیخ انصاری هم می گفتند و مرحوم امام خمینی(ره) درس خارج مکاسب شیخ انصاری را آنجا داشتند که من هم در سنواتی که در نجف اشرف بودیم پای درس خارج امام راحل می رفتیم.

حضرت استاد حضرتعالی چگونه با حاج آقا مصطفی آشنا شدید؟

بنده در درس خارج حضرت امام(ره) در نجف اشرف شرکت می کردم و در این جلسه فرزند بزرگوارشان حاج آقا مصطفی نیز شرکت داشتند. و در این مجلس درس با حاج آقا مصطفی آشنا شدم.

معمولا حاج آقا مصطفی یک گوشه در مجلس درس پدر مودبانه می نشستند و وقتی پدرشان حضرت امام(ره) از بالای منبر یک مسئله درسی را طرح می کرد و به نظر حاج آقا مصطفی اشکالی در آن مسئله دیده می شد، از همانجا روی زمین مودبانه اشکال را بیان می کرد و حضرت امام(ره) نیز اشکال علمی حاج آقا مصطفی را می شنید و پاسخ می دادند. بعد در اثر این مناقشه پدر و پسر ما در جلسه درس لذت می بردیم که اینها با هم در مناقشه علمی هستند.

رابطه مرحوم حاج آقا مصطفی با مرحوم استادتان آیت الحق سید هاشم حداد چگونه بود؟

حاج آقا مصطفی هم یک حالت عرفانی داشتند و وقتی حاج آقا مصطفی به زیارت کربلا که می رفتند به دیدار مرحوم استادمان آیت الحق سید هاشم حداد نیز می رفتند و از جمله علمایی بودند که تشرف منزل استاد ما پیدا می کردند.

از کاظمین آیت الله سید هادی تبریزی می آمد، از نجف آیت الله سید عبدالکریم کشمیری به زیارت استادمان می آمد و همین طور علامه طهرانی که از جمله این افراد مرحوم حاج آقا مصطفی نیز به دیدار و زیارت استاد ما می آمدند. و می شود گفت حاج آقا مصطفی هم اهل باطن بود، مخصوصا یک ارادت به مرحوم استاد ما داشتند.

حضرتعالی آیا خاطره ای از مرحوم حاج آقا مصطفی دارید؟

یک روز ماز خیابان طوسی در نجف اشرف برای زیارت قبور وادی السلام می رفتم، نزدیک به ورود به  وادی السلام دیدم حاج آق مصطفی سرشان را به دیوار گذاشته و از همانجا دارند مشغول ذکر و قرائت فاتحه و زیارت اهل قبور هستند و یک حال خاصی داشتند.

در یک جمله اگر بخواهید مرحوم حاج آقا مصطفی را تعریف نمایید، چه می فرمایید؟

در یک جمله اگر بخواهیم شخصیت حاج آقا مصطفی را تعریف کنم باید گفت که حاج آقا مصطفی مرد پاکدل، مخلص، عالم و دانشمندی بود که اهل معرفت بود که خداوند بر درجات ایشان بیفزاید. حشرالله من اجداد الطاهرین.

گفتگو از: امیرمحسن سلطان احمدی

*اختصاصی تهذیب آنلاین

تلگرام

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme