خانه / آیت الله جاودان / آیت الله جاودان: عید روزی است که در آن گناه نشود

آیت الله جاودان: عید روزی است که در آن گناه نشود

آیت الله جاودان در اولین روز سال جدید ۱۳۹۸ در جمع معتکفین دانشگاه تهران به ایراد سخن پرداختند و توصیه هایی اخلاقی بیان نمودند.

آیت الله جاودان-اعتکاف-توصیه-تهذیب آنلاین-روح درمانیبه گزارش تهذیب آنلاین (کلینیک روح درمانی): دومین روز مراسم اعتکاف مسجد دانشگاه تهران شاهد حضور استاد فرزانه اخلاق پایتخت حضرت آیت الله شیخ محمد علی جاودان بودیم که در اولین روز سال جدید ۱۳۹۸ و در دومین روز اعتکاف ظهر پنج شنبه اول فروردین ماه به ایراد سخن پرداختند.

عید چه روزی است؟

معظم له با اشاره به عید نوروز بیان کرد: عید نوروز هیچ واقعیت خارجی ندارد، این ساعت با ساعت قبل آن فرقی ندارد اما عیدی که در آن گناه نشود یک وعده شادمانی ابدی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ما در زمان زندگی می‌کنیم شاید ابدیت را نتوانیم درک کنیم. بنابراین این سخن بسیار جدی است که وقتی گناه نشود آن روز عید است.

شادمانی ابدی

این استاد برجسته اخلاق شهر تهران با اشاره به وضعیت اهل بهشت و شادمانی ابدی آنها گفت: شادمانی این جهان قابل ماندگاری و ابدی نیست به همین علت حوصله انسان را سر می‌برد. این شادمانی لحظه به لحظه افزایش می‌یابد.

ایشان افزود: در بهشت حوصله سر رفتن وجود ندارد، هر بار که خدا نظر می‌کند ملک و دارایی‌های بهشتیان افزایش می‌یابد، در بهشت هیچ نوع رنج، غم، غصه، مریضی، سختی، ناراحتی و مشکل وجود ندارد.

آیت الله جاودان خطاب به معتکفین گفت: معتکفان دنبال این آمدند که یک گوشه کوچکی از شادمانی‌های عمیق بهشت به دل آنان بتابد.

رسیدن به عید همیشگی

شاگرد اخلاقی مرحوم آیت الله حق شناس افزود: بهشت دست یافتنی است و اگر انسان بتواند تمام زندگی خود را از گناه پاک کند عید است. زحمت مقدماتی آن طولانی است تکبر، کینه، خیال حسادت، غضب، غیبت، تهمت، نگاه به نامحرم، حرام خوری و بسیاری گناهان دیگر همه باید از زندگی انسان پاک شود که امکان اولیه به دست آوردن آن عید فراهم شود.

ایشان با بیان اینکه بر اساس آیات قرآن کریم نباید در دل بهشتیان غل و غش باشد، گفت: کسی که در وجود او به میزان ذره‌ای رذایل اخلاقی وجود داشته باشد به بهشت راه پیدا نمی‌کند.

آیت الله جاودان اظهار کرد: هیچ چیزی در این عالم برای انسان بهشتی رنج‌آور نیست، روز عاشورا هرچه سخت‌تر می‌شد صورت امام حسین(ع) و یاران ایشان گل می‌انداخت، گرمای لذت بخش بهشت را حس می‌کردند این تنها یک راه دارد که انسان معصیت را ترک کند.

راه رسیدن به بهشت / بهشت کسانی که از دنیا شروع می شود

این استاد حوزوی با اشاره به راه رسیدن به بهشت گفت:  اگر انسان همه گناهان رسمی را ترک کند به بهشت می‌رسد، بهشت از دنیا شروع می‌شود وقتی همه اعضای وجودی شما از گناه پاک شود شما در بهشت هستید.

وی ادامه داد: به بهشتیان هرچه بخواهند می‌دهند، راه آن گناه نکردن است، در اعتکاف تمرین کنیدکه گناه را از زندگی خود پاک کنید انسان همت کند می‌شود.

یاد بگیرید گناه نکنید

آیت الله جاودان در بخش پایانی سخنانشان خطاب به معتکفین گفت: شما در اعتکاف آمده اید که یاد بگیرید گناه نکنید و که گناه نکردن مقدمه است و باید تمرین هم کرد و یک روزه نمی شود. پس از خدا بخواهید که گناه نکنید و آن را دنبال کند که گناه را از زندگی پاک کنید.

وی افزود: شما باور کنید من جوانانی را می شناسم که زندگی آنها از گناه پاک است. پس شدنی است و همت کنید که گناه نکنید و سرانجام این راه اگر ادامه دهید به آن عید همیشگی می رسید.

تلگرام

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme