خانه / شرح دعای روز های ماه رمضان

شرح دعای روز های ماه رمضان

شرح دعای روز سی ام/شاکر بودن و چگونه دعا نمودن

در دعای روز سی‌ام و آخرین دعا از خداوند می‌خواهیم ما را اینگونه قرار دهد یعنی همیشه این طور باشد که ما نسبت به صیام و روزه‌مان شاکر باشیم «اللهمّ اجْعَلْ صیامی فیهِ بالشّکْرِ والقَبولِ»؛ یکی از نکات بسیار مهم این است که انسان بداند که باید از خدای متعال تشکر کند.

ادامه مطلب »

شرح دعای روز بیست و نهم/درخواست رحمت دائمی

یکی از نکات بسیار مهم در این دعا این است که از خدا می‌خواهیم ما را در رحمت دائمی خودش قرار دهد به طوری که هیچ گاه از رحمتش بیرون نیاییم. «اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَهِ». «غشنی» یعنی چیزی که انسان آغشته به آن بشود و همه وجودش را فرا بگیرد و این فرا گرفتن به گونه‌ای است که هر طرف برود خودش هم وجودش رحمت بشود.

ادامه مطلب »

شرح دعای روز بیشت و هشتم/ توفیق انجام نوافل

به طور کلی نوافل برای مستحبات بیان می‌شود در این فراز از دعای بیست و هشتمین روز از ماه مبارک رمضان بیان می‌داریم که خدایا ضمن اینکه از واجبات الهی بهره‌مند می‌شوم حظ کامل و وافر از نوافل و تمام مستحباتی که هست در این ماه مبارک رمضان چه از خواندن قرآن و انفاق به مستمندان، من آن حدّ اعلا را از تو خواستارم. 

ادامه مطلب »

شرح دعای روز بیست و هفتم/ احتمال لیلهالقدر

خدایا در این ماه فضیلت شب قدر را روزى‌ام کن. یعنی احتمال می‌رود اگر شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان، شب قدر است از خدا می‌خواهیم  فضیلت شب قدر را نصیب ما کند. اوج ماه مبارک رمضان، «لیله القدر» است همچنین امام صادق(ع) می‌فرمایند: قلب ماه مبارک رمضان، لیله القدر است.

ادامه مطلب »

شرح دعای روز بیست و هشتم/ بهترین وسیله تقرب به خدا

اشتباه نشود، منظور از توسل به مقربان درگاه پروردگار، این نیست که انسان چیزى را از پیامبر(ص) یا امام (ع)، مستقلًا تقاضا کند و یا حلّ مشکلى را از او بخواهد، بلکه، هدف آن است که خود را در راه آنان قرار دهد و هماهنگ با برنامه ‏هاى آنها شده و خدا را به مقام آنان بخواند، تا خدا هم اجازه شفاعت در مورد آنان را بدهد.

ادامه مطلب »

شرح دعای روز بیست و هفتم‏/ نشانه‌های ایمان و نفاق/شب قدر

در این ماه فضیلت شب قدر را به من عنایت کن، شب قدر به احتمال قوی شب ۲۳ ماه رمضان است و به احتمال دیگری شب بیست هفتم است که در آن شب قرآن نازل شده است‏ ، لذا از خدا در این شب توفیق درک شب قدر را خواهانیم.

ادامه مطلب »
bigtheme