خانه / نکات اخلاقی

نکات اخلاقی

به فکر بیدار کردن قلبت باش نه دائم گناه کردن

آیت الله مجتهدی تهرانی: قلبت را با تفکر بیدار کن گاهی اوقات فکر کن از کجا آمده ای،به کجا می خواهی بروی،فکرکن.خوب است که انسان قلبش را با فکر کردن آگاه کند.نه اینکه دائم در فکر گناه باشد که چطور سر مردم کلاه بگذارد.

ادامه مطلب »

شکرگزاری حضرت سجاد (ع) در اوج مصیبت

استاد فاطمی نیا: شکرگزاری و حمدی آثار وضعیه دارد که همراه تسلیم ورضا باشد. درصورتی حمد همراه تسلیم و رضاست که انسان متوجه باشد حمد مُنعِمی را به جا می آورد که در نهایت حکمت ومهربانی است! نمونه ی این حمد، حمدهای امام سجاد(ع) است.

ادامه مطلب »

خصوصیت بهترین مردم/ اهل احسان و خوبی باشید

خدایا کاری کن که من دوست داشته باشم کار خوب بکنم.خیلی این دعا، دعای خوبی است که انسان از کار خوب کیف کند.لذت ببرد.اگر فقیری را می شناسی یا همسایه ات فقیر است،یک قالی ماشینی بخر و در خانه اش ببر.خودت هم نبر که او خجالت بکشد.بده یک نفر غریبه ببرد.

ادامه مطلب »

مومن در هر حال بمیرد شهید است

مومن چون در تمام مراحل زندگی متوجه وظیفه خود است، در هر حالی بمیرد شهید است. مومن شهید است ولو در بستر بمیرد و سندش هم این آیه است که فرمود: «وَالَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ أُولَئِکَ هُمُ الصِّدِّیقُونَ وَالشُّهَدَاءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ.

ادامه مطلب »

رَحِم به چه کسانی اطلاق می شود/ چگونه از قطع رَحِم توبه کنیم

معناى صلۀ رحم این است که باید کارى نکند که وابستگان و خویشان را ناراحت کند و تا مى‏تواند به آنها خدمت کند، ولى رفت و آمد با آنها مخصوصاً اگر موجب مزاحمت براى خود و آنها باشد لازم نیست.

ادامه مطلب »
bigtheme