وبلاگicon
چگونه خداوند انسان را هدایت می‌کند؟
تفسیرقرآن , 590 بازدید 0

استاد بهرام پور در جمع دانش پژوهان مرکز آموزش و معارف اسلامی جامعة  المصطفی، با اشاره به وجود دو گونه هدایت اظهار داشت: دو گونه هدایت داریم یکی ارائه طریق است و دیگری ایصال الی المطلوب است.

وی ادامه داد: خداوند به پیامبر(ص) فرموده‌ است «إِنَّکَ لا تَهْدی مَنْ أَحْبَبْتَ وَ لکِنَّ اللَّهَ یَهْدی مَنْ یَشاءُ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدینَ» ای رسول(ص)، با اینکه تو هادی و هدایت‌کننده مخلوقات هستی، این چنین نیست که هر کس را که دوست داری بتوانی هدایت کنی، اما خداوند هر کس را می‌خواهد، هدایت می‌کند.

این مفسر قرآن تاکید کرد: در این آیه با این که وظیفه پیامبر هدایت‌گری است، اما خداوند تأکید می‌فرماید که اینگونه نیست که هر که را تو بخواهی هدایت شود و این نشان دهنده آن است که دو نوع هدایت داریم: یک نوع ایصال به مطلوب و دیگری ارائه طریق که ایصال به مطلوب تنها مختص به خداوند است به عبارت دیگر رساندن به مقصد کار خداوند است و حال آنکه ارائه طریق کار پیامبر(ص) است.

بهرام پور ادامه داد: خداوند در آیات 17 تا 19 سوره نازعات درباره حضرت موسی(ع) ، می فرمایند؛ «اذْهَبْ إِلَى فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى، فَقُلْ هَل لَّکَ إِلَى أَن تَزَکَّى، وَأَهْدِیَکَ إِلَى رَبِّکَ فَتَخْشَى» برو پی فرعون و بگو آیا مى‏خواهى پاک شوى؟ این نشان می‌دهد که مراد حضرت موسی(ع) این است،  من که پیامبر هستم نمی‌توانم در تو تصرف کنم تا زمانی که خودت غربال دست نگیری و خود را پاک نکنی و تا هنگامی که به ارائه طریق عمل نکنی، پاک و پاکیزه نمی‌شوی.

وی در پاسخ به این سؤال که چه کنیم که خداوند ایصال به مطلوب را درباره ما پیاده کند؟ بیان داشت: هر کسی که به ارائه طریق و فرموده‌های پیامبران عمل کند، خداوند ایصال به مطلوب را درباره آن پیاده می‌کند.

این استاد قرآن با اشاره به سوره حمد گفت: وقتی می گوییم" اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ" در حقیقت ایصال به مطلوب را می خواهیم اما قبل از آن با "ایّاکَ نَعْبُدُ وَ ایّاکَ نَسْتَعین" ارائه طریق را گفته ایم و بعد از آن می گوییم " اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ".

برچسب ها

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

درباره ما

کلینیک روح درمانی
کلینیک روح درمانی درس اخلاق،تفسیر قرآن و معارف اسلامی ****همانطور جسم بیمار می شود و باید به طبیب مراجعه تا درمان شد روح نیز بیمار می شود و باید به طبیب روح مراجعه نمود تا درمان شد حال برای یک روح سیاه و بیمار دارو و درمان آن نزد علمای اخلاق و بزرگان دین است تا با احادیث و روایات روح بیمار را درمان و او را به سیر و سلوکی الی الله هدایت نمایند در یکی از جلسات استاد فقید آیت الله مجتهدی تهرانی این موضوع مطرح شد و همین امر باعث شد حقیر در سال 85 اقدام به تهیه و چاپ کتابچه چهل حدیث و اینک راه اندازی این وبلاگ نمایم. لذا از شما کاربران عزیز درخواست دارم نظرات و پیشنهادات خود را درج نمایید. امیرمحسن سلطان احمدی http://soltanahmadi.ir