وبلاگicon
آیت‌الله ناصری حجاب‌های ظلمانی وجودمان را چگونه برطرف کنیم

کلینیک روح درمانی،آیت‌الله محمد ناصری از اساتید اخلاق در جدیدترین سخنرانی خود که در هر روز از ایام ماه مبارک رمضان در مسجد کمرزرین اصفهان برگزار می‌شود، به بیان نکاتی درباره دعای مکارم‌الاخلاق صحیفه سجادیه پرداخت و گفت: حضرت سجاد (ع) کتاب دعایی به نام صحیفه سجادیه دارند؛ این صحیفه سجادیه تا حدودی از دعاهای حضرت را جمع‌‌آوری و منتشر کرده است.

وی با اشاره به جایگاه و منزلت اثر گرانسنگ امام سجاد(ع) اظهار داشت: صحیفه سجادیه دوش به دوش قرآن حرکت می‌کند، دعاهایش مؤثر است و بزرگان گفته‌اند سزاوار است هر مؤمنی یک قرآن و یک صحیفه سجادیه در منزل داشته باشد چرا که حضرت سجاد (ع) در هر بابی از امور دنیوی و اخروی دعایی برای ما دارد.

این استاد اخلاق عنوان کرد: یکی از این دعاها، دعای «مکارم‌ الاخلاق» است که مرحوم شیخ عباس قمی نیز آن را به دلیل اهمیتی که دارد در مفاتیح‌الجنان آورده است، دعایی بسیار معتبر است. آنچه که یک نفر از حیات تا ممات و حتی بعد از مرگش را از خداوند می‌خواهد، در این دعا طلب می‌کند.

وی با اشاره به فرازی از دعای مکارم‌الاخلاق مبنی بر «انْهَجْ لِی إِلَى مَحَبّتِکَ سَبِیلًا سَهْلَةً» گفت: امام سجاد (ع) و سایر ائمه اطهار (ع) دعاها را برای عموم انسان‌ها بیان داشته‌اند و ‌آخرت ما با توجه به این دعاها تأمین می‌شود به شرطی که از این طریق پیروی کنیم و در واقع آنچه که سبب حیات و پیروزی ما در دنیا و آخرت می‌شود در دعای مکارم‌الاخلاق جمع شده است.

آیت‌الله ناصری ابراز داشت: حضرت سجاد(ع) در این فراز از دعای مکارم‌الاخلاق می‌فرماید: پروردگارا یک راه آسانی به من نشان بده که من به محبت تو برسم، خدایا دلم می‌خواهد تو را دوست داشته باشم، یک راه آسان و نزدیکی به من نشان بده تا تو را دوست داشته باشم. پس با این وجود آیا حضرت سجاد (ع) به محبت خدا نرسیده بود که اینگونه دعا می‌کرد؟! باید گفت حضرت غرق محبت خداست و می‌خواهد راه آن را به بندگان خدا نشان دهد.

وی گفت: وقتی خدا را داریم یعنی همه چیز داریم اعم از عزت دنیا و آخرت و  حیات ابدی البته خداوند باید محبت خودش را به ما مرحمت داشته باشد و محبتی که ما نسبت به یکدیگر پیدا می‌کنیم نیز از عنایات و الطاف خداوند متعال است.

این استاد اخلاق تصریح کرد: یکی از عنایات، تفضلات و رموز حیات اولاد آدم و حوا (ع) از منظر الهی علاقه به محبت کردن است به واسطه اینکه انسان به حیات خویش علاقه دارد بنابراین محبت خود انسان و محبت انسان نسبت به خانواده‌اش هر دو سبب بقای نسل او می‌شود و نسل اولاد آدم، زاییده این دو محبت است و برای اینکه نظام عالم برقرار باشد این محبت خدایی بوده و از جانب خداوند است.

وی با بیان اینکه قوه محبت در بین فرزندان آدم همانند قوه جاذبه در میان فلک‌الافلاک است، عنوان کرد: حضرت سجاد (ع) فرمود: خداوندا یک راه آسانی به من نشان بده که به محبت خود برسم و خداوند دوستم دارد و من نیز خدا را دوست داشته باشم! حال که ما خدا را دوست داریم آیا هر آنچه که او می‌گوید را عمل می‌کنیم؟!

آیت‌الله ناصری خاطرنشان کرد: اینکه خدا ما را دوست دارد توفیق اطاعت و بندگی، هدایت و گام برداشتن در راه رضای الهی است، دوست داشتن، از عوارض فعل خداست، خداوند به واسطه آنچه که می‌داند، به واسطه رحمانیت و رحیمیت خویش از اعمال ما کشف حجاب می‌کند و آثاری برای کشف حجاب‌های درونی پدید می‌آورد.

وی ابراز داشت: منظور از حجاب‌های درونی همان رذایل اخلاقی است که دور قلب ما را فرا گرفته است لذا عملی که حجاب‌های ظلمانی را از بین می‌برد و مقام ما را به عبودیت رسانده و فیوضات الهی را نصیب ما می‌کند همچنین چشم بصیرت ما را نیز باز می‌کند از ثمرات محبت به خداوند است.

این استاد اخلاق گفت: اینکه ما خدا را دوست داریم یعنی من هر چه او گفت را عمل کنم مانند انجام واجبات، ترک محرمات آن هم برای خود خدا نه برای خودنمایی. وقتی ما به این امور متلزم شدیم و اخلاص را نیز رعایت کردیم خداوند حجاب‌های ظلمانی را از وجود ما برطرف کرده و چشم بصیرت ما را بیدار می‌کند.

وی با اشاره به روایتی از محمد باقر (ع) گفت: حضرت باقر (ع) می‌فرماید از طرف خداوند متعال به حضرت موسی (ع) وحی شد و حضرت حق فرمودند «احببنی و اجببنی»؛ مرا دوست بدار و کاری کن که مردم نیز مرا دوست داشته باشند. حضرت موسی (ع) گفت: پروردگارا من دوستت دارم اما چه کار کنم که مردم تو را دوست داشته باشند چرا که طبیب قلوب مردم تو هستی و در دست من نیست. ندا آمد یا موسی نعمت‌های مرا برای بندگانم بگو و نعمت‌هایی که به آنها داده‌ام را برایشان بشمار.

فارس

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

درباره ما

کلینیک روح درمانی
کلینیک روح درمانی درس اخلاق،تفسیر قرآن و معارف اسلامی ****همانطور جسم بیمار می شود و باید به طبیب مراجعه تا درمان شد روح نیز بیمار می شود و باید به طبیب روح مراجعه نمود تا درمان شد حال برای یک روح سیاه و بیمار دارو و درمان آن نزد علمای اخلاق و بزرگان دین است تا با احادیث و روایات روح بیمار را درمان و او را به سیر و سلوکی الی الله هدایت نمایند در یکی از جلسات استاد فقید آیت الله مجتهدی تهرانی این موضوع مطرح شد و همین امر باعث شد حقیر در سال 85 اقدام به تهیه و چاپ کتابچه چهل حدیث و اینک راه اندازی این وبلاگ نمایم. لذا از شما کاربران عزیز درخواست دارم نظرات و پیشنهادات خود را درج نمایید. امیرمحسن سلطان احمدی http://soltanahmadi.ir